
Zenés utazásunk következő állomása, Nicaragua.
Nyugodtan állíthatom, hogy ez a hely sem kevésbé véres évszázadokat tudhat maga mögött, mint az eddigi országok. Sok mindenkinek fájt a foga e földi paradicsom kincseire.
Egy jobb politikai krimi alapja lehetne az ország története. Akit érdekel, itt betekintést nyerhet: https://hu.wikipedia.org/wiki/Nicaragua_t%C3%B6rt%C3%A9nelme
Mindezen események következménye, hogy Nicaragua a térség legszegényebb állama.
Ettől függetlenül, a XIX. században több hullámban érkeztek a mit sem sejtő németek, olaszok, franciák tömegei a trópusi országba.
Így alakult ki Nicaragua mai színes arculata. A népzenében ezért a polka, a mazurka ugyanúgy megtalálható ezen a vidéken, mint a merengue vagy a son.
***
A leprás zseni, így híresült el José de la Cruz Mena. Sajnos családja több tagja mellett, ő is a lepra áldozata lett. 22 éves korára megvakul és eluralkodik rajta a betegség. Első, trombita oktató mestere az édesapja volt. Később, zenekari zenészként, több környező országban élt. Hondurasban Adalid Gamero tanítványa volt. Ezután El Salvadorba költözött. Az európai tradíció hatása alatt alkotott, főleg keringőket. A darabokat barátai segítettek lejegyezni.
A most következő mű a leghíresebb kompozíciója, amit egy versenyre komponált. Bemutatójakor akkora volt a lelkesedés, hogy betegsége ellenére a színházba hívták a szerzőt és a felhevült közönség “Viva Mena”-t kiáltozva dobálta a levegőbe.
Következzen tehát A romok:

***
A Közép-Amerikai országok ma már világi államok, azonban az egyház mindenhol fontos szerepet tölt be az emberek életében.
Alejandro Vega Matus művei is egyházi szolgálatban keletkeztek. Őt tartják a nicaraguai egyházi zenei nyelvezet megteremtőjének. A spanyol hatású felvonulási indulók csakúgy megtalálahtóak a repertoárjában, mint a népi ihletésű “son”-ok.
Ez a most következő vidám opusz húsvétra készült:
A Szürkület agóniája meditatívabb jellegű mű:
Akárcsak Cruz Mena, Matus is külföldön képezte magát. Az El salvadori himnusz szerzőjénél, maestro Juan Aberlénél tanult Guatemalában.
A szerző népszerűségét egyébként annak köszönheti, hogy a korban divatos foxtrott, mazurka, és polka világába is alkotói kirándulást tett, olyan témákat feldolgozva, mint például a „Halálos csók”.
***
Az előbb hallott mű - a nemrég elhunyt Manuel Dávila Nicaraguai miséje - szép példája annak, hogy a folklorista irányzat máig divatban van. A nicaraguai szerzők, akárcsak az elmúlt hetekben megismert más Közép-Amerika-i művészek, állandó inspirációs forrásként és megélt valóságként tekintenek a népművészetre, mint olyanra, amivel a széles tömegekhez lehet szólni. Ez a mű is hasonló felfogásban fogant, mint az argentin Ramirez Creol miséje. Tételei a miserendhez igazodnak.
***
Az ország máig legfontosabb klasszikus szerzője a múlt század első felében élt Luis Abraham Delgadillo.
Manapság is rendszeresen felcsendülnek művei. Ugyanúgy hatással volt rá a századforduló európai művészete, mint az indián népzene. Számos műfajban alkotott. Komponált nyitányokat, szimfóniákat, baletteket, versenyműveket.
Először az Indián nyitányt hallgassuk meg a Nicaraguai Nemzeti Filhamonikusok előadásában:
Következzen az Első gitárverseny:
Az egész spanyol nyelvterületen a modernizmus mestereként ünnepelt nicaraguai költő, Ruben Darío művére épül a La cabeza del Rawí című balett. A történet egy keleti uralkodóról szól, aki megbetegszik. Mivel az orvosok nem tudják megállapítani a bajának okát, egy asztrológust hívnak, aki szerint az uralkodó a szerelembe betegedett bele…
***
Csakúgy, mint a szomszédos országokban, itt is nagy népszerűségnek örvendenek a dalszerzők. A műfaj klasszikusa Camillo Zapata.
Ő teremtette meg a son műfajának speciális, helyi válozatát, a son nicát.
Eredetileg marimba arco, négy húros gitár-requinto- és maracas hangszerekre készültek e művek. A népi dallamokat kizárólag dúr akkorddal kísérték. A dalok témája a romantika, a nosztalgia, a haza, és a mindennapi élet viszontagságai.
Szóljon most a Caballito Chontaleño.
***
Az ország egyik legkülönlegesebb együttesét közel harminc éve alapította egy baráti társaság. Először gyermekelőadások zenei kíséretét látták el. Később specialitásukká vált a népi dallamok klasszikus feldolgozása. A Camerata Bach együttesnek immár 18 CD -je jelent meg.
Két darabot választottam a repertoárjukból.
Az első az Moncayo Huapangójára hasonlító El solar de Monimbo:
A következő az El Zanatillo:
***
A dalművészet másik kedvelt előadója Carlos Mejía-Godoy. Tőle az El Cristo de Palacaguina című dalt választottam.
***
Úgy tűnik, Amerikában egyre több országban felismerik, hogy az együtt zenélés - a zenekari játék - valódi lehetőségeket nyit meg a fiataloknak. Managuában 2012-től működik az állami ifjúsági szimfonikus zenekar.
A most következő felvételen Delgadillotól a Tűztánc című darabot játsszák.
***

***
Fiatalokból alakult az Arcus Ensemble. Akárcsak a Camerata Bach, ők is folk átiratokat játszanak.
Tőlük a Nicaragua középső vidékéről származó Danza negra című dallamot feldolgozó kompozíciót és Juan Rosales-Pasquier Credo című dalát választottam (ez élő koncertfelvétel).
***
2017-ben megszületett az első Nicaraguai opera, a Farkas és a Szent, Mario Rocha műve, Ruben Darío A farkas szempontjai című emblematikus verse alapján készült. A farkas a természet megszemélyesítője; az ember és a természet kapcsolatáról szól a mű.
A következő néhány videó érhető el a darab részleteivel:
Ez pedig két hosszabb részlet:
https://www.youtube.com/watch?v=LtbX_eJ4uEI&t=773s
https://www.youtube.com/watch?v=XW4e9AvkrHE

***
Zárásként térjünk vissza Delgadillóhoz!
Az Íjtánccal búcsúzom!
Köszönöm, hogy ma is velem tartottak.
Vidám napot!
Források:
fotók
https://www.facebook.com/Nicaragua-Online-513975222030533/?tn-str=k*F
https://hu.wikipedia.org/wiki/Nicaragua
https://es.wikipedia.org/wiki/Categor%C3%ADa:Compositores_de_Nicaragua
https://www.el19digital.com/articulos/ver/titulo:93753-nicaragua-musica-danza-y-tradicion-
https://es.wikipedia.org/wiki/M%C3%BAsica_de_Nicaragua
https://hu.wikipedia.org/wiki/Nicaragua_t%C3%B6rt%C3%A9nelme