60 millió üveg sör évente!
Több, mint 5000 év történelem!
182 évnyi függetlenség!
110 emlősfaj, aminek a fele denevér!
15-ször átírt alkotmány!
Hondurasban járunk, tartsanak velem!
E föld a maya birodalom része volt, azonban az ország, jóval a spanyolok érkezése előtt, a belső konfliktusok miatt hanyatlani kezdett. Az utolsó uralkodót megölték, családját kiirtották. A konkvisztádorok érkezése már csak a kegyelemdöfés volt.
A spanyol befolyás 314 éven át tartott. Ezután Honduras is a Közép-Amerikai Egyesült Tartományok államszövetségének tagja lett Guatemalával, El Salvadorral, Nicaraguával és Costa Ricával együtt. A teljes függetlenség elnyerése után, viharos politikai életet éltek az itteniek. Napjainkban Észak-Amerika-i nagyvállalatok birtokolják az ország erőforrásainak jelentős részét.
A lakosság erősen kevert etnikumú: meszticek (indián-fehér félvérek), különféle indián népek, feketék és kis számban fehérek élnek itt.
*****
Az európai stílusú komolyzenének nincs túl nagy hagyománya. Az évszázadokig adminisztrációs központként működő Guatemalában volt európai mintájú zenei képzés, ezért a Hondurasban alkotó szerzők vagy autodidakták, vagy a környező országok iskoláiban tanultak.
Az El Paraiso (Mennyország) megyében, Dr. Manuel Gamero Idiáquez és Camila Moncada Lazo de Gamero szerelméből született Manuel de Adalid is külföldön, Guatemalában képezte magát.
Később a hadsereg rezesbandájának karnagya lett. Művei főleg dalok, amelyek festőiek és romantikusak. Ilyen a Szerenád egy hondurasi éjszakán vagy például a Délután hangjai is.
*****
A főváros, a Tegucigalpa melletti Ojojona szülötte az ország máig legnagyobb szerzőjének tartott Francisco R. Díaz Zelaya, aki az előbbi mester tanítványa volt.
Több, mint 700 művet alkotott, köztük 4 szimfóniát. Sajnos ennek ellenére igen kevés felvételt találtam a műveiből. (Az első szimfónia egyik tétele a következő linken elérhető, de csak Sibelius kottaíró program demó hangon. https://www.youtube.com/watch?v=tz_taIYng2U)
Rengeteg himnuszt is írt a mester, úgy tűnik, ez abban az időben általános szokás volt arrafelé. A most következő Himnusz az országot egyesítő Mozaránhoz szól.
*****
Szintén himnusz specialista zeneszerző: Rafael Coello Ramos. A most következő videót a zene mellett, a speciális esemény miatt is választottam. A felvonuláson a Duelo Nacional című mű hallható.
*****
Honduras a mai napig a dalok földje. A XX. században számos mester alkotott ebben a műfajban, egyik ilyen szerző, a „Hondurasi dal nagykövete” -ként tisztelt Paco Medina.
Három dalt választottam tőle. Az elsőt Hondurasban napjainkban szívesen éneklik az iskolás gyerekek. A címe: A Suyapai szűz.
A következő: A Honduras fenyői:
Végül a leghíresebb: Tegucigalpa éjjel
Paco Medina a világ számos országában koncertezett, köztük Mexikóban is, ahol a zenélés mellett megtanult angolul, ezt később kamatoztatta és Észak-Amerika-i filmeket is szinkronizált.
*****
Maradjunk továbbra is a dalok világában!
A Karib tenger partján, az ország második városában, San Pedro Sula-ban született Lidia Handal.
Művei igazi nemzetközi sikert értek el, nem véletlen hogy alkotásait a fiatal zeneszerzők ma is rendszeresen feldolgozzák.
Itt a nyár! Készítsünk egy banán turmixot és hallgassuk meg az El bananero – t.
Ez az eredeti verzió:
Ezen a linken egy mai, pörgősebb változat érhető el:
https://www.youtube.com/watch?v=9W6b5VsPbKk
A dalról egyébként az RCA is készített felvételt.
A No sé (Nem tudom) egy romantikusabb dal:
Lidia Handal leghíresebb dala, a számos feldolgozást megért Jamás-(Soha)!
A művésznő civilben két nyelven beszélő titkár volt és több, a társadalmi kohéziót erősítő szervezetnek segítette a munkáját.
*****
Ugorjunk egy-két generációt!
Az országban rendszeresen megrendezik a „Hondurasi zeneszerzők napja” című koncertsorozatot. Itt kortárs és helyi klasszikusokat is játszanak. (Sajnos mindazonáltal kevés felvétel elérhető).
A mai fiatal szerzők világára úgy tűnik, a disszonancia helyett a ritmusok és a jazz van hatással.
Yoro megyében minden évben, a május július közti időszakban tornádóval kísért felhőszakadáskor, az égből halak hullnak alá, amit az emberek összeszednek és megesznek. Az elmúlt években a helyiek erre már fesztivált is alapítottak.
Daniel Gomez zeneszerző darabját ez a természeti jelenség ihlette.
Következzen tehát a Haleső című kompozíció, élő felvételen.
*****
Javier Reyes, egy a 30-as 40-es éveiben járó bőgőn is játszó zeneszerző. Az ő - általam hallott - műveire a klasszikusabb hangzás jellemző.
*****
Jorge Santos néven két zeneszerző is létezik. Az egyik egy múlt századi Panamai komponista, a másik egy hondurasi srác. Repertoárjában a zenekari művek mellett pop dalok és jazz darabok is megtalálhatók. 2020-ban jelent meg az Esperanza című lemeze.
Most két darabját választottam. Az első Az utazás, a másik a Szimfonikus fraktálok című darab. A cím valószínű a darab töredezettségére utal.
Ennél több szerző neve is felmerült, de számos esetben csak Sibelius Midi demó felvételt találtam, vagy túl rossz hangminőségű rögzítést.
*****
Hondurasban is népszokás a marimbázás kiváló előadókkal, most azonban inkább egy jazz felvétellel zárnám a mai utazást!
Hibirduz jazz: TILIBUGUDURA Ehhez a műhöz nincs mit hozzátenni!
Köszönöm, hogy ma is velem tartottak!
Vidám napot!
Források:
https://web.archive.org/web/20090409163817/http://minasdeoro.info/educacion.php?id=1052
https://www.facebook.com/watch/?v=773895049702846
https://redhonduras.com/eventos/30-de-noviembre-dia-del-compositor-hondureno/
http://www.cholutecahoy.com/?q=tags/festividad
https://es.wikipedia.org/wiki/Categor%C3%ADa:Compositores_de_Honduras
https://es.wikipedia.org/wiki/M%C3%BAsica_en_Honduras
https://www.youtube.com/channel/UCq4U83Q0rzCUJOJbicuIv8g/videos
https://www.youtube.com/channel/UC5WaMAg9rolSXTv7J312McA/videos
Képek
https://hu.wikipedia.org/wiki/Honduras
https://hu.pinterest.com/pin/322429654557387192/
https://www.elheraldo.hn/entretenimiento/1212126-466/jos%C3%A9-antonio-vel%C3%A1squez-en-su-sitio
https://tiempo.hn/francisco-alvarado-juarez-presenta-exposicion-territorios-diafanos/
https://www.meteorologiaenred.com/lluvia-peces-ranas.html